آشنایی با رشته ژنتيك انساني

رشته ژنتيك انساني یا اصطلاحا پزشکی شاخه‌اي از علوم زيستي- پزشكي است كه درباره‌ انتقال‌ صفات‌ وراثتی‌ از والدین‌ به‌ اولاد در جنس انسان ، اختلالات و ناهنجاریهای ژنتیکی و بصورت کلی تر پیرامون ساختار سلول ها از نظر كروموزومي و كاركرد و تغيير و جهش در ژن ها می پردازد. این رشته در واقع شاخه اي کابردی از علوم پزشكي است كه در راستای حل مشكلات در قلمروهاي تشخيص، پيشگيري، مشاوره و درمان بيماري هاي ژنتيكي گام برمی دارد و به عنوان يكی از علوم بنیادی و پایه در بهبود اقتصاد ملي، بهداشت، درمان، سلامتي و رفاه جوامع، خدمات زيادي را به بشر نموده و آينده اي سرشار از دستاوردهاي ارزشمند را نويد مي دهد.

دانش جاري انسان از ژنتيك ، در سال 1866 ميلادي با تلاشهای گریگور مندل اتریشی اغاز، در اوايل دهه ي 1950 با ارايه ي الگوي مارپيچ دو رشته توسط اقایان واتسون و کریک برندگان جایزه نوبل پیگیری و با ظهور دانش و فن مهندسي ژنتيك در نيمه ي نخست دهه ي 1970، كه در واقع سومين دوره حيات ژنتيك نامیده میشود با سیری تصاعدی و حیرت اور رو به جلو در حال پیشروی است. بسیاری از بيماري هاي ژنتيكي، هم اينك کاملا شناسايي شده اند که خود مرهون پیشرفت شگرف در روش هاي دقيق تشخيصي و مولکولی میباشد و اینها از جهت انجام مشاوره های ژنتیکی در جوامع نقش بسيار مهمي دارند. به دلايل فوق الذکر در ديگر كشورها، به ويژه كشورهاي توسعه يافته ، از ده ها سال پيش شمار قابل توجه و روبه رشدي از دانشگاه ها و مراكز علمي و پژوهشي آموزشي عالي و درماني به توسعه همه جانبه اين رشته اقدام كرده اند.

از زیر مجموعه های این علم می توان به ژنتیک ایمنی ، ژنتیک بیوشیمیایی ، ژنتیک‌ سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ قبل‌ و بعد از تولد، شناخت‌ ناقلین‌ بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ ژنتیکی‌، نقش‌ ژنتیک‌ در بروز رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌، شناخت‌ جمعیت‌های‌ مختلف‌ ژنتیکی‌ و نژادهای‌ انسانی‌ یا به نوعی ژنتیک جمعیت ، ژن‌ درمانی‌ و مهندسی ژنتیک، پزشکی‌ قانونی‌، تکنیک‌های‌ رایج‌ در ژنتیک‌، روش‌های‌ اصلاح‌ نژاد و ژنتیک‌ مولکولی‌ اشاره نمود.